TECHNIKUM NR 5 

Technik usług fryzjerskich

FRK. 01  Wykonywanie usług fryzjerskich

FRK.03  projektowanie i wykonywanie  fryzur

Technik usług fryzjerskich zarządza zakładem fryzjerskim, świadczy usługi fryzjerskie w pełnym zakresie, w tym usługi wykraczające poza standard. Projektuje i urządza zakład fryzjerski. Prowadzi promocję i marketing w zakresie usług fryzjerskich. Kieruje zespołem pracowniczym oraz kontroluje przebieg świadczonych usług. Prowadzi zaopatrzenie, gospodarkę materiałową i finansową. Prowadzi działalność szkoleniową i wychowawczą. Świadczy usługi fryzjerskie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz tendencji światowych z zakresu stylistyki. Doradza w zakresie doboru modelu i kolorystyki fryzury. Po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich można kontynuować naukę w szkołach wyższych na kierunku kosmetologia.
Technik usług fryzjerskich może pracować w zakładach i salonach fryzjerskich lub samodzielnie prowadzić taki zakład. Może też pracować jako fryzjer teatralny lub filmowy w teatrach, filharmoniach i operach oraz w wytwórniach filmowych i w telewizji. Może również pracować na stanowisku perukarza  w zakładach wykonujących peruki, tresy i tupety.

Technik przemysłu mody

MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych

MOD.11. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych

Technik przemysłu mody to osoba, która opracowuje dokumentację wyrobów odzieżowych oraz wytwarza takie wyroby, posługując się odpowiednimi maszynami i urządzeniami i/lub organizuje i kontroluje procesy wytwa - rzania odzieży. Absolwent tego kierunku może zajmować się także promocją kolekcji oraz planować działania logistyczne związane z jej sprzedażą. Zadania zawodowe technika przemysłu mody są mocno uzależnione od miejsca i stanowiska pracy. Przyjmując pewien poziom ogólności można przyjąć, że do jego głównych obowiązków należy:
wykonywanie rysunków żurnalowych i modelowych wyrobów odzieżowych oraz rysunków technicznych elementów wyrobów odzieżowych z zastosowaniem zasad projektowania kolekcji odzieży oraz reguł kon - strukcji i modelowania form wyrobów odzieżowych, oczywiście z wykorzystaniem programów komputero - wych do wspomagania projektowania;
organizowanie i koordynowanie pracy krojowni i szwalni; wykonywanie pomiarów krawieckich, dobieranie tkanin, dodatków krawieckich i zdobniczych, dobieranie rodzajów ściegów i szwów do określonych operacji technologicznych;
dobieranie sposobów wykończania i uszlachetniania wyrobów odzieżowych;
obliczanie zużycia materiałów i dodatków; przygotowywanie form oraz szablonów wyrobów odzieżowych
planowanie procesu produkcji wyrobów odzieżowych i dobieranie do niego odpowiednich maszyn i urzą - dzeń szwalniczych;
obsługiwanie maszyn szwalniczych, wykonywanie prac związanych z przeróbką lub naprawą odzieży;
ocenianie jakości wykonanych wyrobów i obliczanie kosztów ich produkcji;
opracowywanie dokumentacji technologicznej wyrobów odzieżowych;
dobieranie metod promocji i dystrybucji odzieży, planowanie i organizowanie działań związanych z kontrak - tacją kolekcji;
aranżowanie przestrzeni wystawowej i sprzedażowej salonów odzieżowych. Ponadto rolą technika przemysłu mody może być również analizowanie trendów, opracowywanie stylizacji i kompozycji kolorystycznych kolekcji.
Osoba posiadająca takie wykształcenie może wykonywać obowiązki asy
stenta projektanta.

Zawód: 311946

  • MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
  • MOD.15. Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku

Zawód łączący umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu. Stylista wykorzystuje umiejętności projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, wiedzy z zakresu doboru barw kolorystycznych, fryzur i makijażu. W branży stylisty bardzo ważną rzeczą jest wiedza i umiejętność tworzenia, wykonywania kreacji, zgodnie z życzeniem klienta. Zawód ten odpowiada na potrzebę klienta bycia atrakcyjnym i zadbanym, poprzez wykreowanie jego nowego wizerunku. Odpowiedni zewnętrzny wizerunek jest nie do przecenienia, gdyż ma wpływ na relacje z innymi, samopoczucie, życie prywatne i zawodowe. Technik stylista to mistrz tworzenia wizerunku klienta. Połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych z elementami projektowania, doboru fryzury oraz makijażu, daje możliwość uzyskania kompleksowego wykształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy. Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości.

Jakie umiejętności zdobędzie uczeń kształcąc się w zawodzie technik stylista?

W trakcie nauki uczeń nabędzie umiejętności:

  • projektowania i stylizacji ubiorów,
  • wykonywania modeli wyrobów odzieżowych,
  • tworzenia własnych kolekcji,
  • rozpoznawania instrumentów promocji stosowanych na rynku mody,
  • organizacji pokazów kolekcji wyrobów odzieżowych,
  • kreowania nowego wizerunku klienta,
  • doradzania w zakresie doboru i wykonania makijażu oraz fryzury, odpowiadających typowi urody klienta,
  • przeprowadzania metamorfozy,
  • planowania i organizowania spotkań, sesji zdjęciowych,
  • tworzenia stylizacji do różnych ról,
  • prowadzenia własnej działalności w zakresie stylizacji i kreacji wizerunku.

 

Technik żywienia i usług gastronomicznych

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań 

HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

Technik żywienia i usług gastronomicznych kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. Uczniowie uczą się urządzać zakłady gastronomiczne, gospodarstwo domowe, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobywają umiejętności aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu.
Absolwent  może znaleźć zatrudnienie we wszystkich typach zakładów gastronomicznych: restauracjach, barach, kawiarniach, stołówkach, domach opieki, itp. oraz prowadzić własną działalność gospodarczą.  Absolwent potrafi przygotować oferty, organizować promocję i reklamę, aktywnie poszukiwać zatrudnienia na rynku pracy. Technikum daje możliwość zdobycia zawodu, a jednocześnie przygotowuje do dalszego kształcenia
.

Technik fotografii i multimediów

AUD.02. Rejestracja,obróbka i publikacja obrazu

AUD.05. Realizacja projektów graficznych i mulimedialnych 

Fototechnik to zawód, który łączy umiejętności techniczne i wrażliwość na estetykę. Fototechnik pracę wykonuje w atelier fotograficznym, laboratorium lub w plenerze. Dokonuje zapisu oraz przetwarzania i wizualizacji informacji obrazowej w laboratoriach fotograficznych usługowych, profesjonalnych, przemysłowych; znajduje zatrudnienie w przemyśle fotooptycznym i optycznym, w przemyśle fotochemicznym i fotograficznym w przemyśle optoelektronicznym oraz telewizji i wytwórniach filmowych.

Możliwości zatrudnienia:

Technik grafiki i poligfafii cyfrowej

PGF.04.  Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych

PGF.05.  Drukokwanie cyfrowe i obróbka druków  

Zawód technik cyfrowych procesów graficznych jest zawodem szerokoprofilowym. Do zadań technika cyfrowych procesów graficznych należy przygotowywanie materiałów do druku. Osoba taka musi dobrze znać się na obsłudze programów graficznych oraz na budowie maszyn drukarskich. Podczas nauki duży nacisk kładzie się na obsługę nowoczesnego oprogramowania w zakresie grafiki 2D oraz 3D. Technik cyfrowych procesów graficznych wykonuje min. komputerowe łamanie tekstu, koryguje kolory w plikach graficznych i dopasowuje wymiary dostarczonych materiałów w taki sposób, żeby podczas drukowania uzyskać pożądany efekt.

Absolwent może znaleźć  zatrudnienie w:

Technik  realizacji nagłośnień – jedyna szkoła w województwie lubuskim o tym kierunku kształcenia

AUD.06. Obsługa sceny

AUD.07. Realizacja nagłośnień

Zadania zawodowe obejmują: przygotowanie i obsługę systemów nagłośnieniowych, systemów mikrofonowych do nagłośnień uwzględniających różne systemy projekcji, systemów mikrofonowych do nagrań z uwzględnieniem różnych technik rejestracji, przygotowanie i obsługę systemów rejestrująco-odtwarzających, systemów przetwarzających dźwięk. Obsługa odbywa się zarówno we współpracy z realizatorem nagłośnienia FOH, realizatorem nagłośnienia monitorowego, jak i w przypadku prostszych zadań, samodzielnie.

Technik realizacji nagłośnień zajmuje się również edycją, montażem, przetwarzaniem i synchronizacją dźwięku, aż po finalizację projektu dźwiękowego. W zadaniach uwzględnienia również wiedzę z zakresu percepcji dźwięku, elektroakustyki, solfeżu barwy dźwięku oraz instrumentoznawstwa.

Technik  realizacji nagrań – jedyna szkoła w województwie lubuskim o tym kierunku kształcenia

AUD.08. Montaż dźwięku

AUD.09. Realizacja nagrań dźwiękowych

W ramach zawodu uczeń nauczy się kompleksowej obsługi sprzętu oraz oprogramowania nagraniowego, montażowego i postprodukcyjnego. Ponadto opanuje szereg praktycznych umiejętności zawodowych, tj. posługiwanie się dokumentacją montażową i nagraniową, konfigurowanie systemów do montażu i realizacji nagrań dźwiękowych, ustawiania parametrów przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych, konwerterów plików i innych procesorów sygnałowych oraz  przeprowadzania rejestracji muzycznych i nie muzycznych źródeł dźwięku, dobierania i ustawiania mikrofonów, przedwzmacniaczy i sprzętu rejestracyjnego, kierując się przy tym wiedzą o właściwościach rejestrowanego źródła.

Zajęcia odbywać się będą w nowoczesnym studiu nagrań

Dodatkowe informacje o szkole

Kształcenie we wszystkich zawodach dla których istnieje możliwość realizacji praktyki. Praktyka odbywa się bezpośrednio w zakładach produkcyjnych i usługowych. Posiadamy bogatą bazę dydaktyczną, nowoczesne pracownie. Lokalizacja zapewnia optymalne warunki bezpieczeństwa jest bezpośrednie połączenie PKS i PKP. Tradycją szkoły jest coroczny pokaz zawodoznwczy organizowany w trakcie Dni otwartych szkoła realizuje programy nauczania w nowoczesnych pracowniach specjalistycznych wyposazonych  w sprzęt  dydaktyczny.Zajęcia lekcyjne prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną wykorzystującą nowoczesny sprzęt audiowizualny. Absolwent oddziału przygotowany jest do pracy w zakładzie otwartym, cateringu, samozatrudnienia oraz do daleszego kształcenia.


Dojazd:     

autobus linii:   0   27   39   44   80
 

Koła zainteresowań

Klub FB , Klub Wolontariatu " Młodzi dla Marerunu", koło gastronomiczne, koło teartalne i muzyczne
 

Osiągnięcia szkoły

Technikum nr 5 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego jest liderem kształcenia zawodowego.

Najlepsze Technikum nr 5 w Zielonej Górze wybrane "Szkołą Roku 2020" przez portal WaszaEdukacja .pl,

W szkole działa: Kółko teatralne, kółko gastronomiczne, szkolny Face Team, gazetka szkolna „B66”