I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie to nowoczesna szkoła z osiemdziesięcioletnimi tradycjami. Dzięki pozyskanym środkom unijnym w latach 2017-2018 przeprowadzono głęboką modernizację budynku głównego szkoły oraz przebudowę pomieszczeń sanitarnych.
Szkoła dba nie tylko o rozwój infrastruktury, ale posiada też bogatą bazę dydaktyczną.
W 2020 r. wybudowane zostało nowe boisko do gry w piłkę nożną wraz z infrastrukturą lekkoatletyczną, w skład której wchodzi bieżnia okrężna, bieżnia prosta, rzutnia do pchnięcia kulą oraz skocznia do skoku w dal.
W następnym roku pozyskano środki w ramach programu Lubuska Baza Sportowa z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego w Zielonej Górze na wykonanie instalacji elektrycznej wokół nowego boiska sportowego i zamontowano słupy oświetleniowe.
W styczniu 2024 roku oddano do użytku małą salę gimnastyczną do ćwiczeń fitness oraz bogato wyposażoną siłownię w ramach pozyskanych przez organ prowadzący środków z programu Lubuska Baza Sportowa z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego w Zielonej Górze.
Zmodernizowano w 2024 roku budynek zaplecza sali gimnastycznej w I LO w ramach pozyskanych przez Powiat Wschowski środków Województwa Lubuskiego z Programu Lubuska Baza Sportowo-Rekreacyjna.
Szkoła przez lata została doposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny i liczne pomoce dydaktyczne.
Dyrektor współpracuje z uczelniami wyższymi – Uniwersytetem Zielonogórskim i Akademią Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie – oraz lokalnymi firmami i instytucjami – Bankiem Spółdzielczym i firmą STENA, z którymi podpisała umowy patronackie. W ramach współpracy STENA wyposażyła szkołę w pracownię chemiczną, a Bank Spółdzielczy ufundował wysokie stypendia naukowe dla uczniów.
AKADEMICKIE KLASY PATRONACKIE pozwalają na podnoszenie jakości i efektywności nauczania w ramach kształcenia ogólnego czy zawodowego poprzez umożliwienie uczniom rozwijania zainteresowań, podejmowanie działań prowadzących do ponadprogramowego poszerzania wiedzy, a także wszechstronny rozwój intelektualny.
W ramach sformalizowanej współpracy z wyższymi uczelniami proponuje się młodzieży udział w szeregu wykładów prowadzonych przez kadrę akademicką.
Uczniowie realizujący swoje pasje dziennikarskie, muzyczne, historyczne oraz sportowe. Szkoła uczestniczyła w Programie Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, a obecnie w programach ERASMUS+ .
W ILO realizowany jest projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”, w którym uczniowie klas politechnicznych oraz klasy STEAM uczestniczą w zajęciach kółka informatycznego i zgłębiają tajniki programowania w języku Python.
Maturzyści osiągają wysokie wyniki egzaminów maturalnych, a finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych, konkursów i turniejów uzyskują zwolnienia z egzaminów maturalnych i indeksy wyższych uczelni.
Szkoła w szczególny sposób otacza opieką uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, organizując dla nich zajęcia dodatkowe wspierające proces kształcenia. Z myślą o tych uczniach w budynku głównym swoje miejsce znalazła mobilna strefa ciszy. Opieką psychologiczno-pedagogiczną objęci zostają wszyscy uczniowie oraz ich rodzice, potrzebujący wsparcia nauczycieli specjalistów – pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa.
Szkoła przychylnie patrzy na inicjatywy uczniowskie, o czym świadczą aktywne działania Samorządu Uczniowskiego. M.in. z inicjatywy uczniów na terenie liceum powstało wiele stref relaksu oraz kącik szachowy i do gry w piłkarzyki.
W 2024 r. szkoła wzięła udział w pilotażu „Laboratorium AI” i jako jedna z sześciu placówek w kraju otrzymała wyposażenie pracowni „AI” (laptopy, monitor interaktywny, kamery internetowe i szafę do ładowania sprzętu).
W 2025 r. Dyrektor dzięki darowiżnie utworzyła innowacyjną pracownię naukową odpowiadająca najnowszym możliwościom technologicznym, w której nauczyciele mogą przeprowadzać interaktywne lekcje z fizyki, chemii, geografii i biologii - Laboratorium VR.
Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym, bierze udział w akcjach charytatywnych, a także dzięki Stowarzyszeniu „Twórcze Horyzonty” organizuje dla lokalnej społeczności spotkania z podróżnikami i aktorami.
W I LO działa jednostka Organizacji Społeczno-Wychowawczej ”Strzelec” nawiązująca do tradycji przedwojennego strzelca.