Technikum jest szkołą pięcioletnią dla absolwentów szkół podstawowych. System kształcenia odbywa się w dwóch obszarach:
- kształcenie ogólne - kończące się egzaminem maturalnym, umożliwiającym kontynuację nauki w szkołach wyższych; w ramach przedmiotów obowiązkowych uczniowie uczą się 2 języków obcych - angielskiego i niemieckiego oraz na poziomie rozszerzonym realizują matematykę;
- kształcenie zawodowe:
teoretyczne - odbywające się w pracowniach przedmiotowych,
praktyczne - w ramach praktyki zawodowej oraz zajęć w specjalistycznych, nowocześnie wyposażonych pracowniach.
Absolwent technikum po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie otrzymuje dyplom z tytułem technika.
Technik ekonomista – innowacja: zasady rachunkowości
prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej
prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych
Technik hotelarstwa – innowacje: gastronomia w hotelu
obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
realizacja usług w recepcji
Technik organizacji turystyki – innowacja: pilotaż wycieczek i przewodnictwo turystyczne
przygotowanie imprez i usług turystycznych
obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych
Technik logistyk - innowacja: logistyka 5.0
obsługa magazynów
organizacja transportu
Technik rachunkowości - innowacja: obsługa ekonomiczna przedsiębiorstwa
prowadzenie spraw kadrowopłacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych
prowadzenie rachunkowości
Dlaczego warto uczyć się w naszej szkole?
Dysponujemy nowoczesnymi salami lekcyjnymi i pracowniami, wyposażonymi w sprzęt najnowszej technologii z profesjonalnym oprogramowaniem. Posiadamy firmę symulacyjną „Kuźnia Biznesu”, symulacyjne biuro podróży „Sueno Travel”, pracownie hotelarskie - z recepcją hotelową oraz z aneksem pokojowym czterogwiazdkowego hotelu - "Hotel Marzeń", świetnie wyposażoną pracownię gastronomiczną, nowoczesną pracownię logistyczno-spedycyjną.
Prowadzimy aktywną współpracę z uczelniami wyższymi m.in. z Uniwersytetem Zielonogórskim, Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu we Wrocławiu oraz ze szkołą zawodową w Paderborn (Niemcy).
W celu podnoszenia atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego, szkoła ściśle współpracuje ze środowiskiem biznesu. Placówka ma podpisane umowy i porozumienia o partnerstwie merytorycznym między innymi z Raben Polska, XPO Transport Solutions, Ruben Hotel, Biuro Podróży Exodus, Stowarzyszenie Księgowych oraz Sinersio Polska. Efektem tej kooperacji są wizyty studyjne uczniów w przedsiębiorstwach, szkolenia i wykłady prowadzone przez przedstawicieli firm oraz inne elementy wsparcia merytorycznego.
W szkole działa Środowiskowe Centrum Doradztwa Zawodowego, świadcząc szeroką pomoc w zakresie rozwijania orientacji zawodowej i wspierania świadomych wyborów ścieżki kariery zawodowej.
Od wielu lat szkoła pozyskuje środki unijne i realizuje szereg projektów, umożliwiających naszym uczniom zdobycie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, takich jak prawo jazdy, uprawnienia operatora wózka widłowego, kasjera walutowego, obsługa kasy fiskalnej, czy też animatora czasu wolnego. Projekty "Erasmus+" oraz "Power" tworzą realne szanse na poznanie wielu państw europejskich, rozwijają umiejętności językowe, a także pozwalają na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów.
Nasi uczniowie mają możliwość odbywania praktyk zawodowych za granicą (m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Austrii oraz na promach żeglugi morskiej) oraz w renomowanych firmach w kraju.
Uczniowie Ekonomika zdobywają tytuły finalistów i laureatów w następujących olimpiadach przedmiotowych:
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich,
Olimpiada Wiedzy o Turystyce,
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej,
Olimpiada Logistyczna,
Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna,
Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości,
Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej,
Olimpiada Geograficzna
Olimpiada Przedsiębiorczości,
Olimpiada Wiedzy o Prawie,
Olimpiada Przedsiębiorczości i Zarządzania.
Po XXXIII edycjach Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej szkoła zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby laureatów i finalistów.
Wyróżnienia przyznane szkole:
Złota Tarcza (2020, 2018, 2017) i Srebrna Tarcza (2021, 2022, 2023, 2024) w rankingu najlepszych techników w Poslsce wg magazynu "Perspektywy"
II miejsce w zielonogórskim rankingu szkół średnich przyznane w "Rankingu Edukacyjnym 2020 WaszaEdukacja.pl"
Puchar Ministra Członka Rady Ministrów Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka za szczególne osiągnięcia szkoły w XX Edycjach Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
Certyfikat - „Szkoła jak przyjaciel” przyznany przez Gazetę Lubuską w uznaniu za tworzenie przyjaznej atmosfery i warunków rozwoju uczniów
Certyfikat - Szkoła Przedsiębiorczości przyznany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Ministerstwo Edukacji Narodowej
Certyfikat - „Szkoła z klasą” przyznany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą
Certyfikat - „Szkoła bez przemocy” przyznany przez Media Regionalne
Srebrna odznaka programu: „Młoda krew ratuje życie”
Wyróżnienia w Samorządowym Konkursie „Ośmiu Wspaniałych”
Uczniowie "Ekonomika" co roku uzyskują świetne wyniki na arenie miejskiej oraz wojewódzkiej w zawodach sportowych (m. in. piłka nożna, unihokej, tenis stołowy) oraz aktywnie angażują się w pracę na rzecz środowiska lokalnego, organizując imprezy i uroczystości z udziałem Seniorów oraz najmłodszych.